chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

 
 

Отдел с новини

Relacja z konferencji "Szansa - nowe możliwości dla dorosłych"

14/10/2019
Език: PL

W dniu 9 października 2019 r. w Warszawie, w ramach „Dni Uczenia się Dorosłych 2019”, odbyła się zorganizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) konferencja projektu „Szansa nowe możliwości dla dorosłych”. Głównym celem tego innowacyjnego, autorskiego projektu – realizowanego przez Fundację w partnerstwie z Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE) – jest opracowanie modeli wsparcia edukacyjnego dla osób dorosłych z niskimi umiejętnościami podstawowymi (tj. rozumienie i tworzenie informacji, rozumowanie matematyczne, umiejętności cyfrowe oraz kompetencje społecznych). Rezultaty i rekomendacje końcowe projektu mają przyczynić się do wypracowania strategii działań systemowych podejmowanych na poziomie całego kraju.

/pl/file/szansalogorgbpng-1szansa_logo_rgb.png

Choć Polacy, na tle innych państw UE, są bardzo dobrze wykształceni (w 2016 r. odsetek osób z niskim wykształceniem w Polsce wynosił 8,7%, w całej UE 20,7%) to jednak z badań CEDEFOP-u wynika, że aż 29%-42%, tj. 6-8,4 mln dorosłych mieszkańców naszego kraju potrzebuje poprawy umiejętności podstawowych. Nie dotyczy to tylko osób wykluczonych czy słabo wykształconych, ale również tych z wykształceniem średnim i wyższym oraz aktywnych na rynku pracy.

Przywołane statystyki stanowiły tło dla podjętych w trakcie konferencji wystąpień. Licznie przybyłych uczestników - potencjalnych grantobiorców przywitali: dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny FRSE, Anna Wolska, Zastępca Dyrektora ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w IBE oraz Piotr Krasuski, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Wystąpienia plenarne stanowiły próbę opisu doświadczeń międzynarodowych i krajowych w podnoszeniu umiejętności podstawowych. Anna Nikowska, krajowy ekspert w Komisji Europejskiej, odwołując się do Zalecenia w sprawie ścieżek poprawy umiejętności: Nowe możliwości dla dorosłych (Upskilling pathways. New opportunities for Adults) przyjętego przez Radę Unii Europejskiej, w dniu 19 grudnia 2016 r., przedstawiła tryb wdrażania tych zaleceń w krajach Unii Europejskiej. Interesujący przypadek doświadczeń w pracy z osobami dorosłymi o niskich kompetencjach finansowych w Niemczech zaprezentowała dr Ewelina Mania z German Institute for Adult Learning (DIE). Opracowany przez DIE program podnoszenia kompetencji finansowych opiera się – co warto podkreślić – na kształtowaniu umiejętności przydatnych w codziennym życiu dorosłego człowieka, np. tworzenia budżetu domowego czy rozumienia zapisów umowy kredytowej. Najważniejsze – zdaniem prelegentki – by rozwijanie umiejętności podstawowych u osób dorosłych nie oznaczało zajęć w „ławach szkolnych” i nie dotyczyło abstrakcyjnych, często nieużytecznych w codziennym życiu sytuacji. Polską propozycję realizacji Zalecenia Rady UE w postaci projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych” zaprezentowała Emilia Halemba, Zastępca Dyrektora Biura Programów Zewnętrznych i Międzysektorowych FRSE.

Panel dyskusyjny na temat szans i wyzwań kształcenia osób dorosłych z niepełnosprawnościami poprowadził Piotr Krasuski. Wzięli w nim udział: Adam Zawisny (Instytut Niezależnego Życia), dr Monika Zima-Parjaszewska (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), Przemysław Żydok (Fundacja Aktywizacja) oraz Jacek Zadrożny (Ministerstwo Cyfryzacji). Przedstawiona przez panelistów sytuacja osób dorosłych z niepełnosprawnością wymaga działań, zarówno w aspekcie kształcenia – zawodowego i ogólnego, również na poziomie wyższym – jak i w aspekcie zatrudnienia. Niestety rzadkością na polskim rynku pracy są przypadki pozytywnego wykorzystania ograniczeń związanych z niepełnosprawnością, dominuje praktyka zatrudniania osób niepełnosprawnych na stanowiska nieatrakcyjne dla innych kandydatów do pracy. Częstym problemem jest także brak gotowości osób z niepełnosprawnością do zaakceptowania warunków pracy i konieczności dostosowania się do nich. Wszelkie zmiany w obszarze mediów, cyfryzacja i postępująca wraz z nią zmniejszająca się rola słowa pisanego w życiu społecznym – w miejsce którego wprowadzany jest obraz i krótki przekaz tekstowy – staje się wyzwaniem także dla instytucji i osób pracujących z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością.

Ostatnią część konferencji wypełniły prezentacje przedstawicielek Zespołu projektowego – Moniki Wojciechowskiej z FRSE i Sylwii Walickiej z IBE – dotyczące rekrutacji grantobiorców w projekcie „Szansa”, opracowania i realizacji modeli wsparcia oraz zasad przyznawania grantów.

Podsumowaniem interesujących wystąpień zaproszonych prelegentów i panelistów, a zarazem zaproszeniem do aplikowania o dofinansowanie działań planowanych przez przedstawicieli różnych organizacji uczestniczących w konferencji, Liliana Budkowska, Dyrektor Biura Programów Zewnętrznych i Międzysektorowych FRSE, zakończyła tę wyjątkową – zarówno ze względu na temat jak i na innowacyjne do niego podejście – warszawską konferencję.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Показване на 1 - 1 от 1
  • снимка на Monika Wojciechowska
    Relacja z konferencji projektu "Szansa - nowe możliwości dla dorosłych"