chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

 
 

Блог

Formaalse ja mitteformaalse ühendamine: professionaaliseerumine ja suutlikkuse suurendamine täiskasvanuhariduses

02/10/2019
от Gina Ebner
Език: ET
Document available also in: EN DE HR EL HU FR CS

/en/file/formal-and-non-formal-education-divideFormal and non-formal education divide

Formal and non-formal education divide

 

Professor Regina Egetenmeyer räägib lõhest formaalhariduse kaudu täiskasvanuhariduse eriala lõpetanutest ja mitteformaalselt koolitatud täiskasvanuõppe praktikute vahel. Mis põhjustab seda lõhet ja kuidas seda parandada? Uurige altpoolt.

 

Koostöö ülikoolide ja täiskasvanuhariduse pakkujate vahel

Täiskasvanuhariduse valdkond seisab praegu silmitsi oma töötajate demograafiliste muutustega. Paljud kolleegid on pensioniea lähedal ja uued nooremad kolleegid alustavad tööd täiskasvanuhariduse pakkujana. Minu tähelepanekud Würzburgi (mis asub Lõuna-Saksamaal) kohta on järgmised: me koolitame praegu rohkem täiskasvanuharidusega õpilasi kui tööturul vaja on. Lõpetajad töötavad täiskasvanute ja täiendõppe keskustes, kutsehariduskeskustes, ülikooli haiglas, ettevõtete personaliarenduse osakondades jne. See olukord on tingitud tihedast koostööst, mille lõime viimastel aastatel oma täiskasvanute ja täiendõppe osakonna ning praktikavaldkonna vahel. Teeme oma õpilastega õppekäike erinevatesse hariduskeskustesse, kutsume praktikuid külalisloengutele, meie tudengid on praktikal kohalikes keskustes, teeme koostööd uurimisprojektides (mõnikord kaasame nendesse projektidesse ka oma magistrante) ja meil on ka meililist vabade ametikohtade väljakuulutamiseks.

 

Lõhe

Mõlemad pooled naudivad üksteise valdkonnast saadud sügavat ülevaadet. Kuid täheldame ka suurt lõhet ülikoolide professionaalsuse ja praktika suutlikkuse suurendamise vahel. Ülikoolilõpetajad (täiskasvanute) hariduses õpivad haridus- ja didaktilisi teooriaid, ajalugu, poliitikat ja teevad (empiirilisi) teadusuuringuid. Teisest küljest jäävad (täiskasvanute) hariduse õppeprogrammid tavaliselt abstraktsele tasemele, pakkudes teadmisi, mis peaksid tulevikus olema asjakohased ja rakendatavad üsna erinevatel tööaladel. Praktika valdkonnas on suutlikkuse suurendamine sageli rohkem keskendunud konkreetsele töövaldkonnale.

Ehkki (täiskasvanute) hariduses on kogu Euroopas ülikooliõpingute vahel palju erinevusi, tõid nii akadeemilised distsipliinid kui ka Bologna protsess õpingutesse teatavat tüüpi norme. Praktikute suutlikkuse suurendamine on sageli seotud täiskasvanute koolituse ühingu struktuuri või täiskasvanute koolituskeskustega. See põhjustab väljakutseid täiskasvanuhariduses töötajatele, kes sageli töötavad erinevates täiskasvanuhariduse asutustes.

Suurimat lõhet võib siiski täheldada ülikooliõppe ja suutlikkuse suurendamise vahel: see lõhe on olemas kõigil juhtudel, kui ülikooliõpet pakutakse kas „traditsioonilistele tudengitele” (noortele ja täiskoormusega üliõpilastele) või praktikutele. Lõhe on näha ka siis, kui praktikute õppimise pakkumiste/suutlikkuse suurendamise ja täiskasvanute koolituse traditsiooniliste õpingute vahel on vaid üksikuid institutsionaliseerituid seoseid. Siiani on vaid mõned näited, kus täiskasvanute ja täiendõppe valdkonnas tegutsevate praktikute pädevuste hindamise vahendid viivad ülikoolides tunnustamiseni (VINEPAC, WB-akadeemia Austrias, GRETA).

Need kaks erinevat lähenemisviisi on loonud suure lõhe akadeemilise professionaalsuse ja suutlikkuse suurendamise vahel.

/en/file/winter-school-iintall-projectWinter School IINTALL project

Winter School IINTALL project

Credit: EAEA 

Lõhe ületamine

Selle lõhe ületamine tähendab õppimises nii praktikute kui ka tudengite kokku viimist, aga ka erinevate vajaduste teadvustamist.

Projekti INTALL (link on väline) talvekool „Rahvusvahelised ja võrdlevad uuringud täiskasvanuhariduses ja elukestvas õppes“ püüab ületada lõhet formaalse ja mitteformaalse hariduse vahel. Pärast viit aastat, mil oleme töötanud ainult täiskasvanute koolituse tudengitega, kutsusime 2019. aastal antud praktika valdkonna kolleegid nädalaks õppima koos rahvusvaheliste üliõpilastega Würzburgi ülikoolilinnakusse.

Nägime, et mõlemal poolel on üksteise vastu sügav austus: praktikud pidasid üliõpilasi ja täiskasvanuhariduse lõpetajaid hea ülevaatega kasvatusteooriast, laialdaste teadmistega empiiriliste tõendite kohta ja väga pädevateks haridusanalüüsis. Õpilased leidsid, et praktikud tunnevad täiskasvanute koolituse laia ja konkreetset valdkonda, kasutavad valdkonna parimaid tööstrateegiaid ja on kompetentsed praktiliste olukordade analüüsimisel.

Pärast 2019. aasta kogemust loodame, et formaalse ja mitteformaalse hariduse ühendamine ei sõltu ainult iga sihtrühma huvide täpsest kindlakstegemisest. See sõltub kindlasti ka erinevate osalejate teadmiste ja pädevuste väärtustamisest. Sel moel on didaktiline planeerimine ülikoolis muutumas väljakutsuvaks täiskasvanuhariduse ülesandeks, mille jaoks peab kõrgharidus õppima täiskasvanute koolituskeskuste käest.

 

___________
Regina Egetenmeyer on täiskasvanute ja täiendõppe professor Würzburgi ülikoolis (Saksamaa) ning võrdleva täiskasvanute ja täiendõppe COMPALL/INTALL-talvekoolide koordinaator.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Показване на 1 - 2 от 2
 • снимка на Sibilla Drews

  Danke für den Hinweis auf die europäische Dimension dieses Themas. Das ist wichtig!

  Einen Schritt in diese Richtung geht das Projekt DEMAL (Desing, monitoring and evaluating adult learning classes - Supporting quality in adult learning classes). Es beschreibt ausgehend vom Europäischen Kompetenzrahmen für Weiterbildungspersonal Kernkompetenzen von Lehrkräften in der Weiterbildung in den Bereichen Planung und Begleitung von Lernprozessen auf europäischer Ebene. Ein kleiner Ausschnitt, aber immerhin...

 • снимка на Heike Kölln-Prisner
  Der Artikel beschreibt sehr genau mein tägliches Erleben, weil die Anforderungen in der Praxis der EB so unterschiedlich und diffus sind (auch aufgrund der noch immer geringen Standardisierung in vielen Teilbereichen), dass die Universitäten dazu nur abstraktes und theoretisches Wissen vermitteln können. Selbst bei starker Methodenvielfalt in den Seminaren des Studiums bleibt die Kluft, dass in der Realität der EB die gleichen Zielgruppen selten vorkommen, also Student/innen. 
  Mit GRETA, das in Zusammenarbeit von 8 national tätigen Dachorganisationen der EB (DVV, DIE, KEB, Arbeit und Leben e.V, u,a) entwickelt wurde und sich zurzeit in der Erprobung der Validierungsschritte befindet, ist aus meiner Sicht ein gutes Instrument entwickelt worden. (Siehe auf EPALE den Beitrag von Anne Strauch:

  Bei fortschreitender Mobilität sollte aber auch daran gedacht werden, die nationalen Aktivitäten auf die nächste Ebene zu heben: mithilfe einer EU-Förderung könnten doch "willige" Länder gefunden werden, die sich diese Bemühungen (trotz aller Unterschiedlichkeiten) genauer ansehen wollen. In einem Internationalen Seminar mit Vertreter/innen aus 5 Ländern habe ich das Modell vorgestellt und es ist auf sehr viel Begeisterung gestoßen. Vielleicht ein Anstoß, BMBF?