chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

 
 

Отдел с новини

MŠMT sloučí Národní ústav pro vzdělávání a Národní institut dalšího vzdělávání

31/07/2019
Език: CS

Ministerstvo školství sníží počet svých organizací a od ledna sloučí Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) s Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV). Důvodem jsou úsporná opatření vlády a to, že se činnosti obou ústavů částečně překrývají. Nástupnická organizace bude mít název NIDV+. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Ministerstvo uvažuje také o rušení míst v Národní technické knihovně (NTK) a Národním pedagogickém muzeu a knihovně Jana Ámose Komenského (NPMK).

"Cílem chystané změny je především odstranění překryvů a duplicit v činnosti dotčených organizací, a tím i lepší řízení a vyšší efektivita činnosti ostatních přímo řízených organizací," uvedlo tiskové oddělení ministerstva na dotaz ČTK. "V obecné rovině je očekávaným pozitivem transformace rovněž finanční úspora a účelnější využití prostor (všichni na jednom místě)," stojí v podkladu k návrhu, který má ČTK k dispozici.

Podle ministerstva se NÚV i NIDV věnují mimo jiné například dalšímu vzdělávání učitelů nebo nastavení učebních plánů. Obsah práce obou ústavů se má po sloučení podle ministerstva zachovat. Zůstat mají i regionální pracoviště v krajích, u nichž se plánuje jejich posílení, sdělilo ministerstvo.

Do transformace se zapojí kromě jiného Cermat, který má na starosti státní maturity a jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory. Od 1. října převezme od NÚV zajišťování závěrečných zkoušek v oborech s výučním listem.

V souvislosti s úspornými opatřeními vlády má ministerstvo snížit počet pracovních míst o 115. Na redukci činností NÚV a NIDV by měly od 1. ledna 2020 navázat změny přímo na ministerstvu, a to v sekci vzdělávání i sportu a mládeže. Kromě toho chce jeho vedení prověřit možnost propouštění v dalších organizacích, jako jsou NTK a NPMK.

K útlumu přímo řízených organizací kvůli vládou vyžadovaným úsporám ve státní správě přistoupilo ministerstvo již v roce 2011. Zrušilo tehdy Výzkumný ústav pedagogický, Institut pedagogicko-psychologického poradenství, Vzdělávací a konferenční centrum Telč, Učební středisko Richtrovy boudy a Ústav pro informace ve vzdělávání. Podle tehdejšího ministra Josefa Dobeše se tak ušetřilo 487 milionů korun a bylo propuštěno 228 úředníků. V roce 2013 se sloučil Národní institut dětí a mládeže (NIDM) s Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV).

V současnosti má ministerstvo deset přímo řízených organizací. Patří mezi ně třeba Dům zahraniční spolupráce nebo Vysokoškolské sportovní centrum. Po sloučení NÚV a NIDV bude těchto organizací devět.

Národní ústav pro vzdělávání, který sloučením s NIDV zanikne, má na starosti mimo jiné tvorbu takzvaných rámcových vzdělávacích programů. Ministr školství Robert Plaga (ANO) letos v únoru zahájil debatu o jejich změnách, podle informací ČTK se ale příprava revize nyní pozastavila. Čeká se na vznik Strategie vzdělávací politiky 2030+.

Zdroj: ČTK

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn