chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

 
 

Блог

Existují možnosti využití e-služeb v procesu vzdělávání dospělých?

30/04/2019
от Lukas Novotny
Език: CS

Potenciál e-služeb, zejména na lokální úrovni, není dle našeho názoru plně využit. Některé z nich by jistě mohly být využity v kurzech počítačových dovedností, které pořádají města i nevládní organizace. Mohly by se stát nedílnou součástí těchto kurzů. Podmínka je však jedna. A ta je klíčová. Systém e-služeb by měl být tvořen od samého prvopočátku s občany. Vše by mělo vycházet z jejich skutečných potřeb, které by takové služby mohly uspokojit. Součástí by mělo být i následné testování vzniklých e-služeb ve skupinách různých příjemců. Je důležité zajistit, aby příjemci, kteří mají vliv na vznikající aplikace nebo platformy, měli různé digitální kompetence. Elektronické služby by měly být inkluzivní a neměly by být výzvou pro starší osoby nebo osoby se zdravotním postižením. Stejně jako se navrhují města podle všeobecných plánovacích pravidel, e-služby by měly zahrnovat potřeby největších skupin příjemců.

V moderní společnosti, bez ohledu na věk, se stále musíme učit, získávat nové dovednosti. Vše souvisí především s digitálními kompetencemi. V současné době je obtížné představit si vyhledávání informací nebo využívání služeb bez internetu. Nové technologie se stále více dostávají do oblasti činností veřejné správy na vládní i místní úrovni. Stále více služeb mohou občané využívat, aniž by museli jít do určité kanceláře, stačí si sednout před počítač nebo vzít chytrý telefon do ruky.

V rámci projektu Erasmus+ "E-citizen - effective inclusion through e-governance services“, si čtyři organizace ze čtyř zemí (Polsko, Turecko, Španělsko a Česká republika) stanovily cíl najít odpověď na otázku: Lze díky rostoucímu množství nabízených e-služeb zvyšovat digitální kompetence občanů EU a začlenit je do rozhodování na místní, regionální a národní úrovni?

V rámci projektu jsme zjistili, že navzdory tomu, že rozsah e-služeb stále roste, přesto existuje mnoho lidí, kteří o jejich existenci nevědí nebo nemají dostatečné kompetence k jejich využití.

Ve všech zúčastněných zemích, v rámci našeho projektu, jsme měli možnost během oficiálních projektových setkáních poznat, že e-služby jsou především vytvářeny ve formátu externích služeb, které jsou navrženy a vytvořeny společnostmi, kde občané nejsou přizváni ke spolupráci při jejich navrhování a následném testování. Z toho vyplývají negativní důsledky. Aplikace jsou někdy příliš složité a vyžadují značné digitální dovednosti. Chybí také vzdělávací programy pro dospělé.

Zajímavým výsledkem naší spolupráce je také pozorování, že ve čtyřech zemích zapojených do projektu máme různé logiky budování e-služeb ve státě. Například v Turecku, které má vysoce rozvinutý systém elektronických služeb, se zaměřují především na centralizovaný systémem. Prakticky nejsou k dispozici žádné místní e-služby, vše je seskupeno do jedné platformy (E-Devlet). To znamená, že se občané nemusejí učit „od nuly“, aby tyto e-služby mohli využívat. V případě jiných zemí, jako je Polsko, Česká republika nebo Španělsko, se zabýváme víceméně decentralizovaným systémem. Prakticky každé velké město nebo region vytváří své vlastní služby, někdy neslučitelné s národním systémem. Výhodou takového systému je, že občané nebo obyvatelé měst mohou tuto nabídku lépe přizpůsobit místním potřebám.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn